---
title: Z kontejneru na věšák | Svět neziskovek
description: Rychle se měnící trendy, nové kolekce, co je dnes v módě, bude už zítra out. Nakoupit, obléct, vyfotit, vyhodit. Fast fashion. Oblečení z nekvalitních…
url: "https://www.svetneziskovek.cz/aktualne-z-nezisku/z-kontejneru-na-vesak"
type: static
generatedAt: "2026-08-03T07:13:39.462Z"
---

![Z kontejneru na věšák](https://cdn.nuasite.com/cdn-cgi/image/quality=85,format=auto,width=1600/assets/svet-neziskovek-prod/3a0ded1fce-zdroj-portex-2.jpg)   article aktualne Hana Štiková Z kontejneru na věšák
Rychle se měnící trendy, nové kolekce, co je dnes v módě, bude už zítra out. Nakoupit, obléct, vyfotit, vyhodit. Fast fashion. Oblečení z nekvalitních materiálů šité horkou jehlou v továrnách v Indii, módní domy plné střihů pro jednu příležitost, dlouhé fronty u kas, plné skříně, přeplněné kontejnery téměř nenošených kusů k vyhození. Hodně nakupujeme a hodně vyhazujeme. Co se děje s oblečením, které odložíme do sběrných kontejnerů?

V krátkém dokumentu Unravel (2012) se indická žena podivuje nad tím, kolik oblečení západní člověk vyhodí. Na korbách nákladních aut k nim denně putují balíky nechtěného oblečení z celého světa. To pak v malém městě Panipat ručně třídí, odstraňují zipy, knoflíky, stříhají a recyklují k dalšímu využití.

## 60 tun vyhozeného oblečení týdně

V České republice sbírá odložené oblečení firma Potex s.r.o. Spravuje přes 500 oranžových sběrných kontejnerů. „Z Prahy a okolí týdně svezeme kolem 60 tun odloženého oblečení,“ uvádí jednatelka společnosti Lenka Harcubová množství textilu. Třídění je samo o sobě časově náročné a složité. „Pracovníci vše ručně probírají, prohlížejí, hledají vady, rozhodují, zda to může ještě někomu sloužit. Někdy jsou věci silně znečištěné nebo zapáchající, úplně rozedrané, od barvy a podobně. To je pak rovnou odpad, který již nemá další využití, předáváme ho FCC k likvidaci spálením,“ říká Harcubová.

Použitelné oděvy putují do Charity ČR, Naději, Centru sociálních služeb a dalším organizacím. Darovaného oblečení každým rokem přibývá. „V letošním roce jsme posílili třídící tým, znamená to zvýšení nákladů pro naši společnost, ale předpokládáme, že darovaného vytříděného oblečení bude letos trojnásobek než v předchozích letech, kdy jsme nebyli schopni poptávku po oblečení uspokojit,“ říká Harcubová.

## Lodiček je dost, chybí pánská obuv

Co všechno se v kontejnerech najde? Někdy i matrace, koberce, rozsypané mokré kusy hadrů. Častěji ale dámské oblečení. Za to pánských oděvů je nedostatek. Chybí svršky, které se dají vrstvit a umožňují, především lidem na ulici, zahřátí.

> Velká poptávka je také po pánském spodním prádle, ponožkách, bundách a především kvalitní obuvi. „Převažují dámské lodičky a boty na podpatku a ty se, samozřejmě, například pro lidi bez domova nedají použít,“ popisuje Harcubová.

Nechtěné oblečení lidé neodkládají jen do sběrných kontejnerů. Často ho nesou přímo neziskovkám, které ho nabízejí potřebným.

„Ne všechno darované oblečení je v takovém stavu, abychom ho mohli předat dál. Někdy nám lidé přinesou oblečení, které je špinavé nebo potrhané, to pak odvážíme rovnou na recyklaci.

Stává se třeba také, že nám pozůstalí přinášejí celý obsah skříně po blízkém, který zemřel. Z toho také musíme vytřídit, co se dá dál použít a co ne. Dárci jsou ale obecně velmi štědří a dokážou rychle reagovat na aktuální výzvy, moc si darovaného oblečení vážíme,“ říká Jarmila Lomozová z Arcidiecézní charity Praha.

![Třídění použitelných kousků je fáze, která nezbytně následuje po svozu oblečení z kontejnerů. Foto: Potex, s.r.o.](https://cdn.nuasite.com/cdn-cgi/image/quality=85,format=auto,width=1400/assets/svet-neziskovek-prod/3a0ded1fce-zdroj-portex-2.jpg)
*I v Armádě spásy si darované oblečení najde snadno nového majitele. „V některých případech i ten samý den. Záleží na poptávce a našich schopnostech oblečení protřídit, většinou to jde ale rychle,“ říká Přemysl Kramerius z Armády spásy.*

## Nový život v jiné skříni

Sběrem odloženého textilu se zabývá také TextilEco a.s., která provozuje síť sběrných kontejnerů v České republice a na Slovensku. Mimo nepotřebných oděvů je do jejich kontejnerů možné odložit i hračky, doplňky nebo bytový textil. Obsah se pak sváží do Boskovic, kde se opět ručně třídí. TextilEco podporuje udržitelnou módu a nositelné kousky pak znovu prodává. Výtěžek z prodeje putuje neziskovkám.

„Proces recyklace je velmi náročný – na lidské zdroje i technologické procesy. Velká část obsahu kontejnerů je vhodná spíše do průmyslu. Tam se ale prodá za pár haléřů. Museli jsme proto najít cestu i v prodejnách společensky odpovědné módy,” říká Michaela Náplavová.

> “Prodej použité módy nám umožňuje dotovat zpracování i poškozeného a znečištěného textilu. Zisk pokrývá náklady na férovou mzdu pro zaměstnance a poskytuje možnost vracet finanční prostředky do neziskových projektů Nadace SOVA, UNICEF Česká republika a Lékařů bez hranic. Tak se i uzavírá kruh třídění a následné pomoci,“ popisuje koloběh Michaela Náplavová.

Textil ze sběrných kontejnerů putuje také do chráněných dílen, kde z nich zaměstnanci s hendikepem vyrábějí například pytlíky na koření, vánoční ozdoby a další výrobky. Část textilu posílá firma i do zahraničí.

„Máme i exportní oddělení. S kým spolupracujeme, bohužel nemohu uvést, tato informace je součástí obchodního tajemství. Jedná se o Afriku. O plánovaném plošném zákazu dovozu do některých afrických zemí víme. Věnujeme hodně energie pro znovuvyužití v lokálních podmínkách,“ dodává Náplavová.

## Zpomalit

Využívání sběrných kontejnerů je ekologický způsob, jak se zbavit nepotřebného textilu, a může pomoct potřebným. Přesto je nutné zdůraznit, že se kontejnery plní ohromnou rychlostí.

> „Oblečení je opravdu hodně. Textilu je přebytek a je potřeba hledat více možností ve znovuvyužití, v recyklaci a upcyklingu, tedy podpořit například vznik nových výrobků šetrných k životnímu prostředí,“ říká Náplavová.

Nemusíte třeba hned vyhazovat oblíbené oblečení, které se poškodí. Nově vznikající iniciativa [Textile Mountain](https://www.facebook.com/textile.mountain/), za kterou stojí módní návrhářka Lenka Vacková, je první textilní galanterie a opravna oděvů v jednom, která využívá materiály, které by jinak skončily na skládce nebo ve spalovně. Cílí na omezení produkce odpadu a dává naději poškozenému oblečení, které ještě může sloužit, pokud se chytře opraví.

![I vyhozené oblečení může dostat druhou šanci. Problém s nadbytkem ale vyřešíme jen zodpovědnějším přístupem k nákupu nového. Foto: TextilEco](https://cdn.nuasite.com/cdn-cgi/image/quality=85,format=auto,width=1400/assets/svet-neziskovek-prod/058340b5ed-zdroj-textileco.jpg)
Cestou upcyklace jde čím dál tím víc návrhářů a značek, třeba Petra Nedbálková z Ostravy, která založila značku [Recyklátor](https://recyklatorcz.cz) a šije nákupní pytlíky, tašky, dekorace a další věci z použitého textilu, [Forewear](https://www.forewear.cz) vyrábějí recyklované firemní dárky nebo Elpida, o.p.s., ve které pletařky recyklují starou nepotřebnou vlnu a pletou z ní [Ponožky od babičky](https://www.elpida.cz/ponozky/). Můžete se inspirovat, být tvůrčí a z odložených triček ušít třeba povlaky na polštář, a nebo se alesspoň víc zajímat o to, odkud oblečení pochází a podporovat lokální značky.

Téma ekologičtější módy je čím dál tím palčivější a je nejvyšší čas to řešit. Pokud totiž budeme pokračovat v podobném tempu, důsledky budou katastrofální pro celou planetu a společnost. Až si tedy půjdete koupit novou košili nebo šaty, zamyslete se, jestli to opravdu potřebujete. Recyklace a další využití textilu je skvělé. Neřeší ale problém nadprodukce. Kupovat toho méně a jinde, ať nemusíme tolik vyhazovat, to je cesta k udržitelnosti.
   [Inspirace](/hledat?q=Inspirace) | [Dárcovství](/hledat?q=D%C3%A1rcovstv%C3%AD)
O autorovi
   HŠ [![](https://cdn.nuasite.com/cdn-cgi/image/quality=85,format=auto,width=288/assets/svet-neziskovek-prod/b14f982498-5812.jpeg.webp)](/autori/hana-pejrimovska)    [Hana Štiková](/autori/hana-pejrimovska)  Redakce Světa neziskovek
Hanka absolvovala Studia občanského sektoru na FHS UK, má zkušenosti z nezisku i státní sféry. Má radost, když se lidem z rozdílného prostředí daří navázat smysluplný dialog a obdivuje ty, kteří mění okolí k lepšímu a strhávají k tomu další.
   [Všechny články autora](/autori/hana-pejrimovska)
### Zůstaňte v obraze

To nejzajímavější ze Světa neziskovek vám ve správnou chvíli pošleme e-mailem.

## Související kurzy
   ![](https://cdn.nuasite.com/cdn-cgi/image/quality=85,format=auto,width=1200/assets/svet-neziskovek-prod/155072e36b-5756-original.jpeg)
### [Individuální fundraising v kostce: Jak na drobné i firemní dárce](/kurzy/individualni-fundraising-v-kostce-jak-na-drobne-i-firemni-darce)
           11.11.2026 10:00 - 12.11.2026 16:30        Praha (místo bude upřesněno)       Petr Machálek       4 990 Kč    [Rezervovat místo](/kurzy/individualni-fundraising-v-kostce-jak-na-drobne-i-firemni-darce/prihlasit?term=aa198081-c3b9-4515-8109-8826c28a3f4e)       ![](https://data.eu.cntmbr.com/svet-neziskovek/svet-neziskovek/assets/4e1afdf8-6181-4877-a7b9-b3aaf22fceab.jpeg)
### [Darování ze závěti: jak na citlivé téma – trendy, data i právní rady](/kurzy/darovani-ze-zaveti-jak-na-citlive-tema-trendy-data-i-pravni-rady)
           3.11.2026 9:30 - 16:30        Praha (místo bude upřesněno)       Jan Gregor …       3 690 Kč    [Rezervovat místo](/kurzy/darovani-ze-zaveti-jak-na-citlive-tema-trendy-data-i-pravni-rady/prihlasit?term=15f325cd-7e0c-4778-9bb1-3e9498dfad77)       ![](https://cdn.nuasite.com/cdn-cgi/image/quality=85,format=auto,width=1200/assets/svet-neziskovek-prod/89457c015b-8130-original.jpeg)
### [Vánoční fundraisingové kampaně: Co skutečně (ne)funguje](/kurzy/vanocni-fundraisingove-kampane-co-skutecne-ne-funguje)
           1.10.2026 9:30 - 13:30        Praha (místo bude upřesněno)       Dominika Juhásová       2 590 Kč    [Rezervovat místo](/kurzy/vanocni-fundraisingove-kampane-co-skutecne-ne-funguje/prihlasit?term=146982af-0daf-4be5-a8eb-169df7d85fb3)
## Související články
 [![Vánoční pomoc 2025: Jak neziskové organizace přinášejí podporu a blízkost během svátků](https://cdn.nuasite.com/cdn-cgi/image/quality=85,format=auto,width=1200/assets/svet-neziskovek-prod/daa973378c-7965-original.jpg)](/aktualne-z-nezisku/vanocni-pomoc-2025-jak-neziskove-organizace-prinaseji-podporu-a-blizkost-behem-svatku)
### [Vánoční pomoc 2025: Jak neziskové organizace přinášejí podporu a blízkost během svátků](/aktualne-z-nezisku/vanocni-pomoc-2025-jak-neziskove-organizace-prinaseji-podporu-a-blizkost-behem-svatku)
11.12.2025Ilona Hobzová
I letos řada neziskových organizací a komunitních iniciativ připravuje na vánoční období včetně Štědrého dne programy, které přinášejí podporu, společnost a pocit domova těm, kteří by svátky jinak trávili sami nebo v náročných životních podmínkách. Přinášíme ukázku akcí, které mohou být inspirací i příležitostí ke spolupráci nebo podpoře.
[Aktuálně z nezisku](/aktualne-z-nezisku)|[Dárcovství](/hledat?q=D%C3%A1rcovstv%C3%AD)|[Dobrovolnictví](/hledat?q=Dobrovolnictv%C3%AD)|[Inspirace](/hledat?q=Inspirace) [![Sbírka Školákům od srdce: pomoc tisícům dětí, které si nemohou dovolit pomůcky](https://cdn.nuasite.com/cdn-cgi/image/quality=85,format=auto,width=1200/assets/svet-neziskovek-prod/7754137726-7790-original.jpg)](/aktualne-z-nezisku/sbirka-skolakum-od-srdce-pomoc-tisicum-deti-ktere-si-nemohou-dovolit-pomucky)
### [Sbírka Školákům od srdce: pomoc tisícům dětí, které si nemohou dovolit pomůcky](/aktualne-z-nezisku/sbirka-skolakum-od-srdce-pomoc-tisicum-deti-ktere-si-nemohou-dovolit-pomucky)
29.8.2025Ilona Hobzová
Každé desáté dítě v Česku vstupuje do školního roku bez potřebných pomůcek. Diakonie Českobratrské církve evangelické (ČCE) proto už počtvrté spouští sbírku Školákům od srdce. Jen loni díky ní získalo školní výbavu 14 tisíc dětí.
[Aktuálně z nezisku](/aktualne-z-nezisku)|[Dárcovství](/hledat?q=D%C3%A1rcovstv%C3%AD)|[Financování](/hledat?q=Financov%C3%A1n%C3%AD)|[Inspirace](/hledat?q=Inspirace) [![Nová nezisková organizace Břečťan bude pomáhat lidem, kteří kvůli své situaci nezvládají uklízet](https://cdn.nuasite.com/cdn-cgi/image/quality=85,format=auto,width=1200/assets/svet-neziskovek-prod/364be0ebb2-7867.png)](/aktualne-z-nezisku/nova-neziskova-organizace-brectan-bude-pomahat-lidem-co-kvuli-sve-situaci-nezvladaji-uklizet)
### [Nová nezisková organizace Břečťan bude pomáhat lidem, kteří kvůli své situaci nezvládají uklízet](/aktualne-z-nezisku/nova-neziskova-organizace-brectan-bude-pomahat-lidem-co-kvuli-sve-situaci-nezvladaji-uklizet)
24.4.2025Barbora Báštěcká
Firma Stěhování od Martina si v rámci svého podnikání vyzkoušela, jaké je to pomáhat lidem. Z jednorázové dobročinnosti nakonec vznikla nová nezisková organizace Břečťan, která se zaměří na pomoc těm, kteří se kvůli těžké situaci nedokáží dostat z nepořádku.
[Aktuálně z nezisku](/aktualne-z-nezisku)|[Dárcovství](/hledat?q=D%C3%A1rcovstv%C3%AD)|[Fundraising](/fundraising)|[Inspirace](/hledat?q=Inspirace)