---
title: Aktuálně – strana 119 | Svět neziskovek
description: Aktuální články z neziskového sektoru, strana 119 z 152 – Svět neziskovek
url: "https://www.svetneziskovek.cz/aktualne/119"
type: static
generatedAt: "2026-08-03T11:20:14.910Z"
---

# Aktuálně
              [![Díky, že můžem: Svoboda je možnost bojovat proti neduhům, které provázejí společnost](https://cdn.nuasite.com/cdn-cgi/image/quality=85,format=auto,width=1200/assets/svet-neziskovek-prod/087ae8e66a-martin-pikous-foto.jpg)](/lide/diky-ze-muzem-svoboda-je-moznost-bojovat-proti-neduhum-ktere-provazeji-spolecnost)
### [Díky, že můžem: Svoboda je možnost bojovat proti neduhům, které provázejí společnost](/lide/diky-ze-muzem-svoboda-je-moznost-bojovat-proti-neduhum-ktere-provazeji-spolecnost)
16.11.2018
Martin (24) a Tereza (22) jsou zástupci iniciativy Díky, že můžem, která se stejným mottem pořádá letos už popáté 17. listopadu na Národní třídě akci s názvem Korzo Národní. Jde o velkou pouliční slavnost, kterou na celý den ožívá jedno z nejsymboličtějších míst Sametové revoluce.
[Lidé](/lide)|[Eventy](/hledat?q=Eventy)   [![](/assets/logo-svet-neziskovek-white-positive.webp)](/aktualne-z-nezisku/kdo-se-stane-pecovatelem-kou-roku-2018-slavnostni-vyhlaseni-narodni-ceny-socialnich-sluzeb-probehne-21-11-v-praze)
### [Kdo se stane Pečovatelem/kou roku 2018? Slavnostní vyhlášení Národní ceny sociálních služeb proběhne 21. 11. v Praze](/aktualne-z-nezisku/kdo-se-stane-pecovatelem-kou-roku-2018-slavnostni-vyhlaseni-narodni-ceny-socialnich-sluzeb-probehne-21-11-v-praze)
15.11.2018
Ve středu 21. listopadu 2018 od 13 hodin v prostorách Novoměstské radnice v Praze proběhne slavnostní vyhlášení Národní ceny sociálních služeb Pečovatel/ka roku 2018. Patronkou ocenění a milým hostem je herečka Hana Maciuchová. Spolu s ní bude odpolednem provázet herečka Táňa Fischerová. Akce se koná pod záštitou ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, která se předávání cen osobně zúčastní. Záštitu poskytly také starostka Městské části Praha 2 Jana Černochová a místostarostka Alexandra Udženija. Cílem ocenění „Národní cena sociálních služeb – Pečovatel/ka roku“ je podpořit ty, jejichž významným každodenním úkolem je pečovat a pomáhat potřebným. Na jednotlivá ocenění jsou každoročně navrhováni mimořádní, obětaví a zodpovědní pracovníci a pracovnice sociálních služeb. Komise složená z odborníků ze sociální oblasti vybrala z přihlášek nejlepší pracovníky, kteří převezmou titul „Pečovatel/ka roku – pracovník v sociálních službách“, „Sociální pracovník“ či titul „Manager sociálních služeb“. Celá akce se koná s cílem veřejně vyzdvihnout záslužnou a ne zcela doceněnou práci. Nominace do Národní ceny zasílali za svoji favoritku či favorita samotní uživatelé služeb, rodiny a přátelé klientů, jakož i spolupracovníci či vedení pomáhajících organizací. Vyhlášen bude také vítěz internetového hlasování, tzv. Ceny veřejnosti. Akci pořádají Diakonie ČCE a Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR. Zdroj: http://www.apsscr.cz/narodni-cena/
[Aktuálně z nezisku](/aktualne-z-nezisku)   [![Co dělají pro rozvoj občanské společnosti a šíření demokracie čeští skautky a skauti?](https://cdn.nuasite.com/cdn-cgi/image/quality=85,format=auto,width=1200/assets/svet-neziskovek-prod/2b5231d360-magda-benesova.jpg)](/lide/co-delaji-pro-rozvoj-obcanske-spolecnosti-a-sireni-demokracie-cesti-skautky-a-skauti)
### [Co dělají pro rozvoj občanské společnosti a šíření demokracie čeští skautky a skauti?](/lide/co-delaji-pro-rozvoj-obcanske-spolecnosti-a-sireni-demokracie-cesti-skautky-a-skauti)
14.11.2018
Kdo by neznal skauty (nebo snad sám nebyl členem). Skaut patří k největší výchovné organizaci pro děti a mládež v Česku. Kromě dobrodružných pobytů v přírodě a tmelení kolektivu, vede skauting děti a mladé lidi k zájmu o okolí a aktivnímu vstupování do společenského dění. Podívejte se, jak pomáhají zlepšovat svět.
[Lidé](/lide)|[Dobrovolnictví](/hledat?q=Dobrovolnictv%C3%AD)   [![](/assets/logo-svet-neziskovek-white-positive.webp)](/aktualne-z-nezisku/zapojte-se-do-on-line-vyzkumu-o-obcanske-spolecnosti-ve-stredni-a-vychodni-evrope)
### [Zapojte se do on-line výzkumu o občanské společnosti ve Střední a Východní Evropě](/aktualne-z-nezisku/zapojte-se-do-on-line-vyzkumu-o-obcanske-spolecnosti-ve-stredni-a-vychodni-evrope)
13.11.2018
V současné době plné politických a společenských změn hraje občanský sektor čím dál tím důležitější roli. Jak hodnotí občanskou společnost samotní představitelé neziskovek? Zapojte se do on-line výzkumu občanské společnosti ve Střední a Východní Evropě. Na otázky odpovězte na tomto odkazu. Do výzkumu se zapojily organizace ze 16 zemí. Výzkumníci mají ambici získat z každé země data minimálně od 100 organizací. K 13. 11. 2018 se za Českou republiku vyjádřilo 52 respondentů. Pomozte se sběrem dat o stavu občanské společnosti i vy! Dojde tak ze zmapování stavu občanské společnosti v České republice a zvýšení povědomí o důležitosti neziskového sektoru u nás. Zapojit se mohou respondenti z nejrůznějšího odvětví – sociální služby, zdraví, vzdělávání, kultura, ekologie, advokační organizace, filantropové, zástupci firem a další. Výzkum pořádá NPO & SE Competence Center ve spolupráci s nadací ERSTE. Zdroj: https://www.wu.ac.at/npocompetence/news-details-npo/detail/online-survey-civil-society-in-central-and-eastern-europe/
[Aktuálně z nezisku](/aktualne-z-nezisku)   [![](/assets/logo-svet-neziskovek-white-positive.webp)](/aktualne-z-nezisku/hodnota-dobrovolnicke-prace-vzrostla)
### [Hodnota dobrovolnické práce vzrostla](/aktualne-z-nezisku/hodnota-dobrovolnicke-prace-vzrostla)
9.11.2018
Počet neziskových institucí v České republice v roce 2016 vzrostl oproti předchozímu roku o 3,5 %. Mírně se snížil počet zaměstnanců těchto organizací, naopak vzrostl počet dobrovolníků, kteří odpracovali i více hodin práce. Neziskový sektor se v roce 2016 podílel na tvorbě HDP 1,66 %. Produkce se zvýšila na 118,5 mld. Kč a téměř polovinu této produkce vytvořily veřejné vysoké školy. V roce 2016 bylo 55 % produkce poskytnuto bezplatně domácnostem a dalších 16 % za netržní ceny. Počet zaměstnanců neziskových organizací v roce 2016 vyjádřený v přepočtených úvazcích byl 104 087, což činí meziročně mírný pokles o 0,18 % oproti roku 2015, kdy se jednalo o 104 277 úvazků. Podíl na celkové zaměstnanosti České republiky v roce 2016 byl 2,0 %. Financování netržních neziskových institucí se z největší části skládá z transferů a dotací z veřejných zdrojů (33,3 %) a příjmů za netržní produkci (23,7 %). Příspěvek dobrovolníků činí 10,9 %. Firemní dárcovství přispívá na provoz neziskových institucí 5 %, domácnostmi pak 7,9 %, z čehož je 6,1 % placeno jako členské příspěvky a zbytek poskytnuto jako dary. Ze zahraničí v roce 2016 neziskové instituce získaly 3,4 % svých zdrojů. Zdroj: https://www.czso.cz
[Aktuálně z nezisku](/aktualne-z-nezisku)   [![Impact Academy #3: Chcete mít dopad? Zmapujte systém, projasněte myšlení a nastartujte spolupráci](https://cdn.nuasite.com/cdn-cgi/image/quality=85,format=auto,width=1200/assets/svet-neziskovek-prod/ed976b797d-kopie-souboru-dsc-0361.jpg)](/inovace/chcete-mit-dopad-zmapujte-system-projasnete-mysleni-a-nastartujte-spolupraci)
### [Impact Academy #3: Chcete mít dopad? Zmapujte systém, projasněte myšlení a nastartujte spolupráci](/inovace/chcete-mit-dopad-zmapujte-system-projasnete-mysleni-a-nastartujte-spolupraci)
8.11.2018[Barbora Komberec Novosadová](/autori/barbora-komberec-novosadova)
Pokud chceme dosáhnout pozitivních změn v organizaci díky orientaci na dopad, je důležité se na začátku zastavit. Zaposlouchat se do tepu a fungování systému, v němž působíme a kde spatřujeme příležitosti ke změně. V pokračování seriálu o sledování dopadu se dnes zastavíme u mapování systému a analýzy problému, které předcházejí hledání jeho řešení.
[Inovace](/inovace)|[Inspirace](/hledat?q=Inspirace)|[Sledování dopadu](/hledat?q=Sledov%C3%A1n%C3%AD%20dopadu)   [![](/assets/logo-svet-neziskovek-white-positive.webp)](/aktualne-z-nezisku/seminar-zdanovani-v-neziskovem-sektoru-aneb-kde-konci-zakon-zacinaji-pochybnosti)
### [Seminář „Zdaňování v neziskovém sektoru - aneb, kde končí zákon, začínají pochybnosti“](/aktualne-z-nezisku/seminar-zdanovani-v-neziskovem-sektoru-aneb-kde-konci-zakon-zacinaji-pochybnosti)
6.11.2018
Komora daňových poradců ČR pořádá seminář na téma zdaňování v neziskovém sektoru. Seminář proběhne 23. 11. 2018 od 9:00 – 14:30, Novotného lávka 5, Praha 1. Cena je 2000 Kč pro členy KDP ČR a 2500 Kč pro všechny ostatní účastníky. Registrujte se zde. Proč se semináře zúčastnit? Mnohá témata zdaňování v neziskovém sektoru nemají přímočará a jednoznačná řešení, otázky nad nimi se pravidelně vracejí a diskuse opakují. Na kurzu nahlédnete na několik témat z oblasti daně z příjmů a na problémy a nejednoznačnost řešení s nimi spojené. Odnesete si nový pohled na diskutovanou problematiku a třeba i posun v řešení otázek, které vás napadají. Seminář je určen především členům KDP ČR, asistentům DP evidovaným v seznamu KDP ČR, dále jejich spolupracovníkům a daňově poradenským společnostem. Mimo členy KDP ČR je určen také pro auditory, účetní, finanční ředitele, zaměstnance Finanční správy, studenty vysokých škol a další odbornou veřejnost. Zdroj: https://www.kdpcr.cz
[Aktuálně z nezisku](/aktualne-z-nezisku)   [![](/assets/logo-svet-neziskovek-white-positive.webp)](/aktualne-z-nezisku/jake-jsou-zkusenosti-s-nasilim-v-ruznych-oborech-konference-mluvme-spolu-o-nasili)
### [Jaké jsou zkušenosti s násilím v různých oborech? Konference Mluvme spolu o násilí](/aktualne-z-nezisku/jake-jsou-zkusenosti-s-nasilim-v-ruznych-oborech-konference-mluvme-spolu-o-nasili)
2.11.2018
V pondělí 19. 11. 2018 se uskuteční odborná konference MLUVME SPOLU O NÁSILÍ na Ministerstvu vnitra v Praze na Letné. Zástupci neziskového sektoru, zdravotnictví, justice i státní správy ve svých příspěvcích představí své programy a východiska pro práci s dětmi či dalšími osobami ohroženými násilím. Konference má záštitu ministra vnitra a její hlavní téma je dobrá komunikace a multioborová spolupráce v oblasti poskytování pomoci rodinám zasaženým násilí v blízkých vztazích. Registrace je již spuštěna. Vystoupí zde například pracovníci slovenské organizace Náruč s příspěvkem o prvním Dětském advokačním centru na Slovensku nebo Barbora Jakobsen z norského ATV (Alternativ til Vold) a další. Cílovou skupinou jsou všichni odborníci (z veřejného i neziskového sektoru), kteří pracují s násilím. Účast na akci je bezplatná. Konferenci pořádá Centrum LOCIKA, z.ú. pod záštitou Ministerstva vnitra ČR, za finanční podpory Ministerstva práce a sociálních věcí, Magistrátu hlavního města Prahy, Úřadu vlády České republiky a Nadace Terezy Maxové dětem. Zdroj: http://www.centrumlocika.cz
[Aktuálně z nezisku](/aktualne-z-nezisku)   [![](/assets/logo-svet-neziskovek-white-positive.webp)](/aktualne-z-nezisku/konference-byznys-zero-waste-i-ano-ci-ne)
### [Zajímá vás, jak předcházet vzniku odpadů ve firmách? 9. 11. se koná jedinečná konference svého druhu: Byznys & Zero Waste, Ano či NE?](/aktualne-z-nezisku/konference-byznys-zero-waste-i-ano-ci-ne)
31.10.2018
Zajímá vás do jaké míry je možné koncept Zero Waste (zaměřující se na předcházení vzniku odpadu) začlenit do podnikání a provozu firem? Chcete zjistit, co si o tomto tématu myslí odborníci z oblasti cirkulární ekonomie, akademické sféry i sféry byznysu? Přijměte pozvání na konferenci Byznys & Zero Waste, Ano či NE?, která proběhne v pátek 9. listopadu 2018 v Národní technické knihovně v Praze. Následovat bude večerní networking, který umožní dále prohloubit a propojit zkušenosti podniků, které již Zero Waste ve své činnosti reálně zavedli. V průběhu dne se řečníci ve třech blocích zaměří na vysvětlení základních pojmů z oblasti předcházení vzniku odpadu a jejich zasazení do kontextu. V dalším bloku představí socio ekonomické faktory ovlivňující současné trendy v podnikání a ve třetí části se návštěvníci konference seznámí s osmi firmami, které se již Zero Waste koncept pokusili do své činnosti začlenit. Ty budou v odpoledních hodinách sdílet své know-how s publikem v malých skupinkách prostřednictvím workshopů a na závěr konference proběhne panelová diskuse s garanty workshopů, kteří představí závěry jednotlivých pracovních skupin. Protože celé Zero Waste hnutí prožívá velký boom v Česku zatím jen pár let, je tento koncept mezi podnikateli samotnými teprve v začátcích. Organizátor konference, organizace Bezobalu věří, že v době, kdy se pojem jednorázových plastů řeší na celoevropské úrovni, je na čase, aby firmy a podnikatelé samotní, přijali odpovědnost za své jednání a zisk nebyl jejich jediným cílem. Přijďte se proto inspirovat a mluvit o tématu předcházení vzniku odpadu bez obalu. Zdroj: https://bezobalu.org/
[Aktuálně z nezisku](/aktualne-z-nezisku)