V září jsme informovali o tom, že Evropská komise vydala Zprávu o stavu právního státu v Česku 2024. Nyní máte možnost zapojit se jako zástupci a zástupkyně neziskového sektoru do přípravy Zprávy o právním státu, kterou bude Evropská komise připravovat letos. Do 24. ledna je možné se prostřednictvím vyplnění dotazníku zúčastnit veřejné konzultace, více informací tady.
„Zapojení českých neziskových organizací do tohoto procesu je zásadní. Přispíváte nejen k lepší kvalitě samotné zprávy, ale také k podpoře demokratických hodnot v České republice. Zpráva o právním státu může být impulsem ke zlepšení legislativy i praxe a k většímu povědomí o potřebě posilovat demokratické pojistky. Nenechte si ujít příležitost stát se součástí této důležité iniciativy,“ vyzývá organizace Glopolis, jež koordinuje nezávislou síť NeoN, kterou tvoří více než 20 sítí zastřešujících celkem přes 600 neziskových organizací.
Glopolis doplňuje i další možnosti, jak se zapojit:
- Spojte se s organizacemi, které se do procesu pravidelně zapojují, jako je Glopolis, Síť k ochraně demokracie nebo Lobbio.
- Spolupracujte s evropskými sítěmi, ověřte si, jestli se do procesu zapojují a jak můžete přispět z pohledu členské země.
- Využijte zjištění a doporučení zprávy jako podklad pro konstruktivní dialog s politiky a političkami, státní správou nebo akademickou sférou.
Zdroj: NeoN, Evropská komise
Foto: Unsplash


